Pasożytnicze choroby skóry

Świerzb

Świerzb

Na powierzchni skóry człowieka mogą występować różne pasożyty. Ich wystąpienie nie zawsze świadczy o braku higieny. Pasożyt przyczepiony do skóry żywiciela pobiera z organizmu substancje odżywcze niezbędne mu do życia. Wywołują one różne choroby, do których należą: wszawica głowowa, odzieżowa, łonowa, świerzb i wiele innych.Choroby skóry wywołane przez pasożyty – insekty

WSZAWICA GŁOWOWA

Dotyczy owłosionej skóry głowy. Wszy mają długość 2-3,5 mm, są ruchliwe i cienkie. Dziennie każda składa trzy, cztery jaja, z których po tygodniu wylęgają się larwy. Pobierają krew kilka razy dziennie, a na skórze pozostawiają wydzielinę gruczołów ślinowych. Na skórze może pojawić się grudka lub bąbel. Pojawia się świąd, drapanie, a rezultatem tego jest wtórne zakażenie. Wszawicę rozpoznajemy po gnidach, jajach wszy przyczepionych do włosa przy powierzchni skóry głowy. Wykładnikiem długości trwania wszawicy jest oddalanie się pasożyta od jej powierzchni. Zarażenie następuje w skutek bezpośredniego kontaktu z chorym, lub przez używanie wspólnych szczotek do włosów bądź czapek. Najczęściej w środowiskach skupiających głównie dzieci np. w przedszkolach, szkołach. W gospodarstwach domowych ryzyko zakażenia innych domowników jest bardzo duże. Dlatego wszyscy mieszkający pod jednym dachem również muszą poddać się profilaktycznie kuracji przeciwwszawiczej.
Leczenie polega na stosowaniu specjalnych preparatów przeciwko wszom (proszków, szamponów żeli lub emulsji zawierających g – heksachlorocykloheksan), które nakłada się na skórę głowy, najlepiej pod czepkiem lub folią, a następnie zmywa się odpowiednim szamponem zawierającym w swoim składzie kwas octowy.

WSZAWICA ODZIEŻOWA

Wesz jest nieco większa od głowowej, przybiera najczęściej zabarwienie szare i ma duże zdolności rozrodcze. Bytuje w odzieży, na bieliźnie zwłaszcza w szwach przylegających do skóry i fałdach, głównie na karku, szyi. Swoje jaja składa na ubraniach, natomiast na skórę wchodzi tylko w celu pobrania pożywienia, przebija ją i wprowadza do środka toksyczną wydzielinę. Po pewnym czasie w miejscu ukłucia pojawia się niewielka grudka, która wywołuje u chorego duży świąd, nasilający się głównie w nocy. Powstałe zmiany skórne są szybko rozdrapywane prowadząc często do powstawania przeczosów. U osób zaniedbanych, u których brak jest odpowiednich zbiegów higienicznych może dochodzić do zakażeń wtórnych – głównie ropnych. Do zakażenia wszą odzieżową dochodzi przez odzież lub pościel. Dla ludzi jest niebezpieczna, ponieważ przenosi drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące choroby zakaźne takie, jak: dur plamisty, dur powrotny i gorączkę okopową.
Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich proszków i pudrów, preparatów przeciw wszawiczych. Istotne jest również odkażenie ubrań w odpowiednich komorach z parą wodną lub użycie w tym celu żelazka, a także przestrzeganie zasad higieny.

WSZAWICA ŁONOWA

Wesz łonowa namnaża się od głowowej, umiejscawia się w okolicach gruczołów apokrynowych, np. pod pachami, w owłosieniu łonowym, w rzęsach i brwiach. Wesz rozmnaża się powoli, a jej ukąszenia powodują świąd. W miejscu ukłucia widoczne są niebiesko–szarawe plamki, które są spowodowane przez wprowadzenie śliny wszy w skórę. Zakażenie następuje bezpośrednio przez kontakt seksualny, rzadko przez ręcznik, bieliznę lub pościel. Zapłodniona samiczka składa jajeczka, z których po tygodniu wylęgają się larwy, osiągające dojrzałość w ciągu następnego tygodnia. Pasożyty te są trudno dostrzegalne, na bieliźnie można zauważyć punkcikowate czarne plamki krwi i kału.
Leczenie: stosuje się środki zewnętrzne, odpowiednie leki. Ścięcie włosów na wzgórku łonowym nie jest konieczne. Jednocześnie musi być leczony partner, by uniknąć wzajemnego zakażania.

Pages: 1 2 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview: